    KEMET R76UI0100DQ40K
    Part No.:
    R76UI0100DQ40K
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDR76UI0100DQ40K.pdf
    Description:
    CAP FILM AUTO POLYPROP RAD
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    100 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    700V
    Voltage Rating - DC:
    2000V (2kV)
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    6.366 Ohms
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 110°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.398" (10.10mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Applications:
    Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    AEC-Q200
    Features:
    1. How to order R76UI0100DQ40K on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the R76UI0100DQ40K price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of R76UI0100DQ40K?
    Image R76UI0100DQ40K
    Part Number R76UI0100DQ40K
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 100 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 700V
    Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance) 6.366 Ohms
    Operating Temperature -55°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.398" (10.10mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)