    KEMET R76QF0680JE00J
    Part No.:
    R76QF0680JE00J
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDR76QF0680JE00J.pdf
    Capacitance:
    680 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    600V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    936 mOhms
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.358" (9.10mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order R76QF0680JE00J on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the R76QF0680JE00J price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of R76QF0680JE00J?
    Image R76QF0680JE00J
    Part Number R76QF0680JE00J
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 680 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 600V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance) 936 mOhms
    Operating Temperature -55°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.358" (9.10mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)