    KEMET R76QD0270JE00J
    Part No.:
    R76QD0270JE00J
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDR76QD0270JE00J.pdf
    Capacitance:
    270 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    400V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    2.358 Ohms
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.319" (8.10mm)
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Features:
    1. How to order R76QD0270JE00J on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the R76QD0270JE00J price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of R76QD0270JE00J?
    Image R76QD0270JE00J
    Part Number R76QD0270JE00J
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 270 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 400V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance) 2.358 Ohms
    Operating Temperature -55°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.319" (8.10mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)