    KEMET R76PD0680JB00J
    Part No.:
    R76PD0680JB00J
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDR76PD0680JB00J.pdf
    Capacitance:
    680 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    250V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    936 mOhms
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.319" (8.10mm)
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Features:
    1. How to order R76PD0680JB00J on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the R76PD0680JB00J price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of R76PD0680JB00J?
    Image R76PD0680JB00J
    Part Number R76PD0680JB00J
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 680 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 250V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance) 936 mOhms
    Operating Temperature -55°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.319" (8.10mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)