    KEMET R75RI2220GY30J
    Part No.:
    R75RI2220GY30J
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDR75RI2220GY30J.pdf
    Description:
    CAP FILM AUTO POLYPROP RAD
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.022 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    600V
    Voltage Rating - DC:
    1250V (1.25kV)
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    36.2 mOhms
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.535" (13.60mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Applications:
    Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    AEC-Q200
    Features:
    1. How to order R75RI2220GY30J on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the R75RI2220GY30J price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of R75RI2220GY30J?
    Image R75RI2220GY30J
    Part Number R75RI2220GY30J
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.022 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 600V
    Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance) 36.2 mOhms
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.535" (13.60mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)