    KEMET R75QI22205000J
    Part No.:
    R75QI22205000J
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDR75QI22205000J.pdf
    Capacitance:
    0.022 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    50.6 mOhms
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.437" (11.10mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    1. How to order R75QI22205000J on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the R75QI22205000J price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of R75QI22205000J?
    Image R75QI22205000J
    Part Number R75QI22205000J
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.022 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 300V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance) 50.6 mOhms
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.437" (11.10mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)