    KEMET R75PD2150JE30K
    Part No.:
    R75PD2150JE30K
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDR75PD2150JE30K.pdf
    Capacitance:
    0.015 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    250V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    74.3 mOhms
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.476" (12.10mm)
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Features:
    1. How to order R75PD2150JE30K on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the R75PD2150JE30K price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of R75PD2150JE30K?
    Image R75PD2150JE30K
    Part Number R75PD2150JE30K
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.015 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 250V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance) 74.3 mOhms
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.476" (12.10mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)