    KEMET R75MF2220DQ30J
    Part No.:
    R75MF2220DQ30J
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDR75MF2220DQ30J.pdf
    Capacitance:
    0.022 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    220V
    Voltage Rating - DC:
    400V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.358" (9.10mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order R75MF2220DQ30J on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the R75MF2220DQ30J price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of R75MF2220DQ30J?
    Image R75MF2220DQ30J
    Part Number R75MF2220DQ30J
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.022 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 220V
    Voltage Rating - DC 400V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.358" (9.10mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)