    KEMET R75MD2560JEA0J
    Part No.:
    R75MD2560JEA0J
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDR75MD2560JEA0J.pdf
    Capacitance:
    0.056 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    200V
    Voltage Rating - DC:
    400V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    19.9 mOhms
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.476" (12.10mm)
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Features:
    1. How to order R75MD2560JEA0J on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the R75MD2560JEA0J price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of R75MD2560JEA0J?
    Image R75MD2560JEA0J
    Part Number R75MD2560JEA0J
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.056 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 200V
    Voltage Rating - DC 400V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance) 19.9 mOhms
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.476" (12.10mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)