    KEMET R75MD2270DQ40K
    Part No.:
    R75MD2270DQ40K
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDR75MD2270DQ40K.pdf
    Capacitance:
    0.027 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    220V
    Voltage Rating - DC:
    400V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    41.3 mOhms
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.417" (10.60mm)
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Features:
    1. How to order R75MD2270DQ40K on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the R75MD2270DQ40K price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of R75MD2270DQ40K?
    Image R75MD2270DQ40K
    Part Number R75MD2270DQ40K
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.027 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 220V
    Voltage Rating - DC 400V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance) 41.3 mOhms
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.417" (10.60mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)