    KEMET R75ID2820CK40J
    Part No.:
    R75ID2820CK40J
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDR75ID2820CK40J.pdf
    Description:
    CAP FILM AUTO POLYPROP RAD
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.082 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    160V
    Voltage Rating - DC:
    250V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    13.6 mOhms
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.417" (10.60mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Applications:
    Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    AEC-Q200
    Features:
    1. How to order R75ID2820CK40J on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the R75ID2820CK40J price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of R75ID2820CK40J?
    Image R75ID2820CK40J
    Part Number R75ID2820CK40J
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.082 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 160V
    Voltage Rating - DC 250V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance) 13.6 mOhms
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.417" (10.60mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)