    KEMET R75GD3180DQ30J
    Part No.:
    R75GD3180DQ30J
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDR75GD3180DQ30J.pdf
    Capacitance:
    0.18 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    90V
    Voltage Rating - DC:
    160V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    10.6 mOhms
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.476" (12.10mm)
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Features:
    1. How to order R75GD3180DQ30J on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the R75GD3180DQ30J price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of R75GD3180DQ30J?
    Image R75GD3180DQ30J
    Part Number R75GD3180DQ30J
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.18 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 90V
    Voltage Rating - DC 160V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance) 10.6 mOhms
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.476" (12.10mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)