    KEMET R75GD3100JHB0K
    Part No.:
    R75GD3100JHB0K
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDR75GD3100JHB0K.pdf
    Description:
    CAP FILM AUTO POLYPROP RAD
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.1 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    70V
    Voltage Rating - DC:
    160V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    11.1 mOhms
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.358" (9.10mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Applications:
    Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    AEC-Q200
    Features:
    1. How to order R75GD3100JHB0K on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the R75GD3100JHB0K price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of R75GD3100JHB0K?
    Image R75GD3100JHB0K
    Part Number R75GD3100JHB0K
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.1 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 70V
    Voltage Rating - DC 160V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance) 11.1 mOhms
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.358" (9.10mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)