    KEMET R747I0680DQ30J
    Part No.:
    R747I0680DQ30J
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDR747I0680DQ30J.pdf
    Capacitance:
    680 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    700V
    Voltage Rating - DC:
    2000V (2kV)
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    936 mOhms
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.398" (10.10mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Applications:
    Automotive; High Pulse, DV/DT
    Features:
    1. How to order R747I0680DQ30J on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the R747I0680DQ30J price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of R747I0680DQ30J?
    Image R747I0680DQ30J
    Part Number R747I0680DQ30J
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 680 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 700V
    Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance) 936 mOhms
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.398" (10.10mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)