    KEMET R745I14705000K
    Part No.:
    R745I14705000K
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDR745I14705000K.pdf
    Description:
    CAP FILM METAL RAD POLYPROP
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    4700 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    500V
    Voltage Rating - DC:
    1600V (1.6kV)
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    135 mOhms
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.437" (11.10mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Applications:
    Automotive; High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    AEC-Q200
    Features:
    1. How to order R745I14705000K on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the R745I14705000K price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of R745I14705000K?
    Image R745I14705000K
    Part Number R745I14705000K
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 4700 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 500V
    Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance) 135 mOhms
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.437" (11.10mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)