    KEMET R71MI3220DQ00K
    Part No.:
    R71MI3220DQ00K
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDR71MI3220DQ00K.pdf
    Description:
    CAP FILM METAL RAD POLYPROP
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.22 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    220V
    Voltage Rating - DC:
    420V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    253 mOhms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.437" (11.10mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Applications:
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Power Factor Correction (PFC)
    Ratings:
    Features:
    1. How to order R71MI3220DQ00K on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the R71MI3220DQ00K price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of R71MI3220DQ00K?
    Image R71MI3220DQ00K
    Part Number R71MI3220DQ00K
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.22 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 220V
    Voltage Rating - DC 420V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance) 253 mOhms
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.437" (11.10mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)