    KEMET R66PD1100JB10J
    Part No.:
    R66PD1100JB10J
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDR66PD1100JB10J.pdf
    Description:
    CAP FILM METAL RAD POLYESTER
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    1000 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    220V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Dielectric Material:
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.319" (8.10mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Applications:
    Automotive
    Ratings:
    AEC-Q200
    Features:
    1. How to order R66PD1100JB10J on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the R66PD1100JB10J price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of R66PD1100JB10J?
    Image R66PD1100JB10J
    Part Number R66PD1100JB10J
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 1000 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 220V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.319" (8.10mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)