    KEMET R60QF11004001K
    Part No.:
    R60QF11004001K
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDR60QF11004001K.pdf
    Description:
    CAP FILM AUTOMOTIVE
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    1000 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    250V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Dielectric Material:
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.358" (9.10mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Applications:
    Automotive
    Ratings:
    AEC-Q200
    Features:
    1. How to order R60QF11004001K on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the R60QF11004001K price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of R60QF11004001K?
    Image R60QF11004001K
    Part Number R60QF11004001K
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 1000 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 250V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.358" (9.10mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)