    KEMET R46KN333000H1K
    Part No.:
    R46KN333000H1K
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDR46KN333000H1K.pdf
    Description:
    CAP FILM SAFETY/EMI SUPP RAD
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.33 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    275V
    Voltage Rating - DC:
    560V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.634" (16.10mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.886" (22.50mm)
    Applications:
    EMI, RFI Suppression
    Ratings:
    X2
    Features:
    1. How to order R46KN333000H1K on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the R46KN333000H1K price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of R46KN333000H1K?
    Image R46KN333000H1K
    Part Number R46KN333000H1K
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.33 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 275V
    Voltage Rating - DC 560V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.634" (16.10mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.886" (22.50mm)