    Taiwan Semiconductor Corporation PGSMAJ40CA E3G
    Part No.:
    PGSMAJ40CA E3G
    Manufacturer:
    Taiwan Semiconductor Corporation
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-214AC, SMA
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDPGSMAJ40CA E3G.pdf
    Description:
    TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AC
    Manufacturer:
    Package/Case:
    DO-214AC, SMA
    Series:
    PGSMAJ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    Bidirectional Channels:
    1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    40V
    Voltage - Breakdown (Min):
    44.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    64.5V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    6.2A
    Power - Peak Pulse:
    400W
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order PGSMAJ40CA E3G on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the PGSMAJ40CA E3G price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PGSMAJ40CA E3G?
    Image PGSMAJ40CA E3G
    Part Number PGSMAJ40CA E3G
    Manufacturer Taiwan Semiconductor Corporation
    Package/Case DO-214AC, SMA
    Series PGSMAJ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Type Zener
    Unidirectional Channels -
    Bidirectional Channels 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V
    Voltage - Breakdown (Min) 44.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.2A
    Power - Peak Pulse 400W
    Power Line Protection No
    Applications -
    Capacitance @ Frequency -
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)