    Taiwan Semiconductor Corporation PGSMAJ30CA E3G
    Part No.:
    PGSMAJ30CA E3G
    Manufacturer:
    Taiwan Semiconductor Corporation
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-214AC, SMA
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDPGSMAJ30CA E3G.pdf
    Description:
    TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AC
    Manufacturer:
    Package/Case:
    DO-214AC, SMA
    Series:
    PGSMAJ
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    Bidirectional Channels:
    1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    30V
    Voltage - Breakdown (Min):
    33.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    48.4V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    8.3A
    Power - Peak Pulse:
    400W
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order PGSMAJ30CA E3G on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the PGSMAJ30CA E3G price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PGSMAJ30CA E3G?
    Image PGSMAJ30CA E3G
    Part Number PGSMAJ30CA E3G
    Manufacturer Taiwan Semiconductor Corporation
    Package/Case DO-214AC, SMA
    Series PGSMAJ
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Type Zener
    Unidirectional Channels -
    Bidirectional Channels 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 30V
    Voltage - Breakdown (Min) 33.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 48.4V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8.3A
    Power - Peak Pulse 400W
    Power Line Protection No
    Applications -
    Capacitance @ Frequency -
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)