    NXP USA Inc. PESD12VL2BT/S911,2
    Part No.:
    PESD12VL2BT/S911,2
    Manufacturer:
    NXP USA Inc.
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDPESD12VL2BT/S911,2.pdf
    Description:
    TVS DIODE 12VWM 37VC SOT23
    Manufacturer:
    NXP USA Inc.
    Package/Case:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    Bidirectional Channels:
    2
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    12V (Max)
    Voltage - Breakdown (Min):
    14.2V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    37V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    5A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse:
    200W
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance @ Frequency:
    19pF @ 1MHz
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TA)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-23 (TO-236AB)
    1. How to order PESD12VL2BT/S911,2 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the PESD12VL2BT/S911,2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PESD12VL2BT/S911,2?
    Image PESD12VL2BT/S911,2
    Part Number PESD12VL2BT/S911,2
    Manufacturer NXP USA Inc.
    Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Series -
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Type Zener
    Unidirectional Channels -
    Bidirectional Channels 2
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V (Max)
    Voltage - Breakdown (Min) 14.2V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 37V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse 200W
    Power Line Protection No
    Applications General Purpose
    Capacitance @ Frequency 19pF @ 1MHz
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TA)