    Diodes Incorporated P6SMAJ8.5ADF-13
    Part No.:
    P6SMAJ8.5ADF-13
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    2-SMD, Flat Leads
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDP6SMAJ8.5ADF-13.pdf
    Description:
    TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC D-FLAT
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Package/Case:
    2-SMD, Flat Leads
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    1
    Bidirectional Channels:
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    8.5V
    Voltage - Breakdown (Min):
    9.44V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    14.4V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    41.7A
    Power - Peak Pulse:
    600W
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    D-Flat
    1. How to order P6SMAJ8.5ADF-13 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the P6SMAJ8.5ADF-13 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of P6SMAJ8.5ADF-13?
    Image P6SMAJ8.0ADF-13 P6SMAJ8.5ADF-13 P6SMAJ85ADF-13 P6SMAJ85ADFQ-13 P6SMAJ8.5ADFQ-13
    Part Number P6SMAJ8.0ADF-13 P6SMAJ8.5ADF-13 P6SMAJ85ADF-13 P6SMAJ85ADFQ-13 P6SMAJ8.5ADFQ-13
    Series - - - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Zener Zener Zener Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8V 8.5V 85V 85V 8.5V
    Voltage - Breakdown (Min) 8.89V 9.44V 94.4V 94.4V 9.44V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 13.6V 14.4V 137V 137V 14.4V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 44.1A 41.7A 4.4A 4.4A 41.7A
    Power - Peak Pulse 600W 600W 600W 600W 600W