    Vishay Sfernice P0805Z1583BNT
    Part No.:
    P0805Z1583BNT
    Manufacturer:
    Vishay Sfernice
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDP0805Z1583BNT.pdf
    Description:
    SFERNICE THIN FILMS
    Manufacturer:
    Vishay Sfernice
    Series:
    P
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    158 kOhms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    0.2W, 1/5W
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Anti-Sulfur, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient:
    ±5ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0805
    Size / Dimension:
    0.075" L x 0.050" W (1.91mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max):
    0.025" (0.63mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order P0805Z1583BNT on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the P0805Z1583BNT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of P0805Z1583BNT?
    Image P0805Z1583BNT
    Part Number P0805Z1583BNT
    Manufacturer Vishay Sfernice
    Series P
    Package/Case 0805 (2012 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 158 kOhms
    Tolerance ±0.1%
    Power (Watts) 0.2W, 1/5W
    Composition Thin Film
    Features Anti-Sulfur, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient ±5ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.075" L x 0.050" W (1.91mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max) 0.025" (0.63mm)