    Vishay Sfernice P0805Y1242BNT
    Part No.:
    P0805Y1242BNT
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDP0805Y1242BNT.pdf
    Resistance:
    12.4 kOhms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    0.2W, 1/5W
    Temperature Coefficient:
    ±10ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.075" L x 0.050" W (1.91mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max):
    0.025" (0.63mm)
    Failure Rate:
    1. How to order P0805Y1242BNT on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the P0805Y1242BNT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of P0805Y1242BNT?
    Image P0805Y1242BNTF P0805Y1242BNT
    Part Number P0805Y1242BNTF P0805Y1242BNT
    Manufacturer Vishay Sfernice Vishay Sfernice
    Series P P
    Package/Case 0805 (2012 Metric) 0805 (2012 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Resistance 12.4 kOhms 12.4 kOhms
    Tolerance ±0.1% ±0.1%
    Power (Watts) 0.2W, 1/5W 0.2W, 1/5W
    Composition Thin Film Thin Film
    Features Anti-Sulfur, Moisture Resistant Anti-Sulfur, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient ±10ppm/°C ±10ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package - -
    Ratings 0805 0805
    Size / Dimension 0.075" L x 0.050" W (1.91mm x 1.27mm) 0.075" L x 0.050" W (1.91mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max) 0.025" (0.63mm) 0.025" (0.63mm)