    Vishay Sfernice P0402H2103BNT
    Part No.:
    P0402H2103BNT
    Manufacturer:
    Vishay Sfernice
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0402 (1005 Metric)
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDP0402H2103BNT.pdf
    Description:
    P 0402 H 2103 B N TR
    Manufacturer:
    Vishay Sfernice
    Series:
    P
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    210 kOhms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient:
    ±50ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0402
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.025" (0.63mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order P0402H2103BNT on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the P0402H2103BNT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of P0402H2103BNT?
    Image P0402H2103BNT
    Part Number P0402H2103BNT
    Manufacturer Vishay Sfernice
    Series P
    Package/Case 0402 (1005 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 210 kOhms
    Tolerance ±0.1%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thin Film
    Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient ±50ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.025" (0.63mm)