    KEMET MMK10683K100A01L4BULK
    Part No.:
    MMK10683K100A01L4BULK
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Description:
    CAP FILM RAD
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.068 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    63V
    Voltage Rating - DC:
    100V
    Dielectric Material:
    Polyester, Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.354" (9.00mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Applications:
    General Purpose
    Ratings:
    Features:
    1. How to order MMK10683K100A01L4BULK on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MMK10683K100A01L4BULK price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MMK10683K100A01L4BULK?
    Image MMK10683K100A01L4BULK
    Part Number MMK10683K100A01L4BULK
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.068 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 63V
    Voltage Rating - DC 100V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)