    YAGEO MMF25SFRE1R02
    Part No.:
    MMF25SFRE1R02
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    MELF, 0204
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDMMF25SFRE1R02.pdf
    Description:
    RES SMD 1% 1/4W MELF
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    MMF
    Package/Case:
    MELF, 0204
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    1.02 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Composition:
    Metal Film
    Features:
    Temperature Coefficient:
    ±50ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    MELF
    Size / Dimension:
    0.055" Dia x 0.138" L (1.40mm x 3.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order MMF25SFRE1R02 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MMF25SFRE1R02 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MMF25SFRE1R02?
    Image MMF25SFRE1R02
    Part Number MMF25SFRE1R02
    Manufacturer YAGEO
    Series MMF
    Package/Case MELF, 0204
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 1.02 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Composition Metal Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±50ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings MELF
    Size / Dimension 0.055" Dia x 0.138" L (1.40mm x 3.50mm)