    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKT1820422406
    Part No.:
    MKT1820422406
    Manufacturer:
    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDMKT1820422406.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.22UF 20% 400VDC RAD
    Manufacturer:
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    200V
    Voltage Rating - DC:
    400V
    Dielectric Material:
    Polyester, Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.354" W (13.00mm x 9.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.610" (15.50mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Applications:
    DC Link, DC Filtering
    Ratings:
    Features:
    1. How to order MKT1820422406 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MKT1820422406 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MKT1820422406?
    Image MKT1820422406G MKT1820422406
    Part Number MKT1820422406G MKT1820422406
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial Radial
    Capacitance 0.22 µF 0.22 µF
    Tolerance ±20% ±20%
    Voltage Rating - AC 200V 200V
    Voltage Rating - DC 400V 400V
    Dielectric Material Polyester, Metallized Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.354" W (13.00mm x 9.00mm) 0.512" L x 0.354" W (13.00mm x 9.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.610" (15.50mm) 0.610" (15.50mm)
    Termination PC Pins PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm) 0.394" (10.00mm)