    WIMA MKS4G051007F00MSC9
    Part No.:
    MKS4G051007F00MSC9
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDMKS4G051007F00MSC9.pdf
    Description:
    CAP FILM 10UF 20% 400VDC RADIAL
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    200V
    Voltage Rating - DC:
    400V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    1.634" L x 0.748" W (41.50mm x 19.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.260" (32.00mm)
    Lead Spacing:
    1.476" (37.50mm)
    Features:
    1. How to order MKS4G051007F00MSC9 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MKS4G051007F00MSC9 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MKS4G051007F00MSC9?
    Image MKS4G051007F00MSC9
    Part Number MKS4G051007F00MSC9
    Manufacturer WIMA
    Package/Case Radial
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 200V
    Voltage Rating - DC 400V
    Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 1.634" L x 0.748" W (41.50mm x 19.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 1.476" (37.50mm)