    WIMA MKS4D051506D00MH00
    Part No.:
    MKS4D051506D00MH00
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDMKS4D051506D00MH00.pdf
    Description:
    CAP FILM 15UF 20% 100VDC RADIAL
    Capacitance:
    15 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    63V
    Voltage Rating - DC:
    100V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    1.240" L x 0.512" W (31.50mm x 13.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.945" (24.00mm)
    Lead Spacing:
    1.083" (27.50mm)
    Features:
    1. How to order MKS4D051506D00MH00 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MKS4D051506D00MH00 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MKS4D051506D00MH00?
    Image MKS4D051506D00MH00
    Part Number MKS4D051506D00MH00
    Manufacturer WIMA
    Package/Case Radial
    Capacitance 15 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 63V
    Voltage Rating - DC 100V
    Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 1.240" L x 0.512" W (31.50mm x 13.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.945" (24.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 1.083" (27.50mm)