    WIMA MKS4C051505I00JB00
    Part No.:
    MKS4C051505I00JB00
    Manufacturer:
    WIMA
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDMKS4C051505I00JB00.pdf
    Description:
    CAP FILM 15UF 5% 63VDC RADIAL
    Manufacturer:
    WIMA
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    15 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    40V
    Voltage Rating - DC:
    63V
    Dielectric Material:
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    1.043" L x 0.433" W (26.50mm x 11.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.827" (21.00mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.886" (22.50mm)
    Applications:
    Automotive; DC Link, DC Filtering
    Ratings:
    AEC-Q200
    Features:
    1. How to order MKS4C051505I00JB00 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MKS4C051505I00JB00 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MKS4C051505I00JB00?
    Image MKS4C051505I00JB00
    Part Number MKS4C051505I00JB00
    Manufacturer WIMA
    Package/Case Radial
    Capacitance 15 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 40V
    Voltage Rating - DC 63V
    Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 1.043" L x 0.433" W (26.50mm x 11.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.827" (21.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.886" (22.50mm)