    WIMA MKS4B051004J00KJ00
    Part No.:
    MKS4B051004J00KJ00
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDMKS4B051004J00KJ00.pdf
    Description:
    CAP FILM 10UF 10% 50VDC RADIAL
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    30V
    Voltage Rating - DC:
    50V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.709" L x 0.354" W (18.00mm x 9.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.630" (16.00mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    1. How to order MKS4B051004J00KJ00 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MKS4B051004J00KJ00 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MKS4B051004J00KJ00?
    Image MKS4B051004J00KJ00
    Part Number MKS4B051004J00KJ00
    Manufacturer WIMA
    Package/Case Radial
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 30V
    Voltage Rating - DC 50V
    Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.709" L x 0.354" W (18.00mm x 9.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)