    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP385E2472BJI02W0
    Part No.:
    MKP385E2472BJI02W0
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDMKP385E2472BJI02W0.pdf
    Description:
    CAP FILM 4700PF 5% 2.5KVDC RAD
    Capacitance:
    4700 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    800V
    Voltage Rating - DC:
    2500V (2.5kV)
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    559 mOhms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Lead Spacing:
    0.886" (22.50mm)
    Applications:
    Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
    Ratings:
    AEC-Q200, Y2
    Features:
    High Temperature
    1. How to order MKP385E2472BJI02W0 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MKP385E2472BJI02W0 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MKP385E2472BJI02W0?
    Image MKP385E2472BJI02W0
    Part Number MKP385E2472BJI02W0
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 4700 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 800V
    Voltage Rating - DC 2500V (2.5kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance) 559 mOhms
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.886" (22.50mm)