    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP385420040JF02W0
    Part No.:
    MKP385420040JF02W0
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDMKP385420040JF02W0.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.2UF 5% 400VDC RADIAL
    Capacitance:
    0.2 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    200V
    Voltage Rating - DC:
    400V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.532" (13.50mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Applications:
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    Features:
    1. How to order MKP385420040JF02W0 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MKP385420040JF02W0 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MKP385420040JF02W0?
    Image MKP385420040JF02W0
    Part Number MKP385420040JF02W0
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.2 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 200V
    Voltage Rating - DC 400V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)