    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP385333200JIM2T0
    Part No.:
    MKP385333200JIM2T0
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDMKP385333200JIM2T0.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.033UF 5% 2KVDC RADIAL
    Capacitance:
    0.033 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    700V
    Voltage Rating - DC:
    2000V (2kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.709" (18.00mm)
    Lead Spacing:
    0.886" (22.50mm)
    Applications:
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    Features:
    1. How to order MKP385333200JIM2T0 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MKP385333200JIM2T0 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MKP385333200JIM2T0?
    Image MKP385333200JIM2T0
    Part Number MKP385333200JIM2T0
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.033 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 700V
    Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.709" (18.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.886" (22.50mm)