    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP385211250JIM2T0
    Part No.:
    MKP385211250JIM2T0
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDMKP385211250JIM2T0.pdf
    Description:
    CAP FILM 1100PF 5% 2.5KVDC RAD
    Capacitance:
    1100 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    900V
    Voltage Rating - DC:
    2500V (2.5kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.472" (12.00mm)
    Lead Spacing:
    0.886" (22.50mm)
    Applications:
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    Features:
    1. How to order MKP385211250JIM2T0 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MKP385211250JIM2T0 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MKP385211250JIM2T0?
    Image MKP385211250JIM2T0
    Part Number MKP385211250JIM2T0
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 1100 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 900V
    Voltage Rating - DC 2500V (2.5kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.886" (22.50mm)