    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP383356025JD02G0
    Part No.:
    MKP383356025JD02G0
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDMKP383356025JD02G0.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.56UF 5% 250VDC RADIAL
    Capacitance:
    0.056 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    125V
    Voltage Rating - DC:
    250V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Applications:
    High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    Features:
    1. How to order MKP383356025JD02G0 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MKP383356025JD02G0 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MKP383356025JD02G0?
    Image MKP383356025JD02G0
    Part Number MKP383356025JD02G0
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.056 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 125V
    Voltage Rating - DC 250V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)