    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP383333040JC02R0
    Part No.:
    MKP383333040JC02R0
    Manufacturer:
    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDMKP383333040JC02R0.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC RAD
    Manufacturer:
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.033 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    200V
    Voltage Rating - DC:
    400V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.551" (14.00mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Applications:
    High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    Features:
    1. How to order MKP383333040JC02R0 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MKP383333040JC02R0 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MKP383333040JC02R0?
    Image MKP383333040JC02R0
    Part Number MKP383333040JC02R0
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.033 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 200V
    Voltage Rating - DC 400V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)