    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP1841268135M
    Part No.:
    MKP1841268135M
    Manufacturer:
    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDMKP1841268135M.pdf
    Description:
    CAP FILM 6800PF 10% 1.6KVDC RAD
    Manufacturer:
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    6800 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    650V
    Voltage Rating - DC:
    1600V (1.6kV)
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.532" (13.50mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Applications:
    DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
    Ratings:
    Features:
    1. How to order MKP1841268135M on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MKP1841268135M price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MKP1841268135M?
    Image MKP1841268135M
    Part Number MKP1841268135M
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 6800 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 650V
    Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)