    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP1839347401
    Part No.:
    MKP1839347401
    Manufacturer:
    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Axial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDMKP1839347401.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.047UF 1% 400VDC AXIAL
    Manufacturer:
    Package/Case:
    Axial
    Capacitance:
    0.047 µF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage Rating - AC:
    220V
    Voltage Rating - DC:
    400V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.315" Dia x 0.551" L (8.00mm x 14.00mm)
    Height - Seated (Max):
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    Applications:
    DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    Features:
    1. How to order MKP1839347401 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MKP1839347401 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MKP1839347401?
    Image MKP1839347401
    Part Number MKP1839347401
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Axial
    Capacitance 0.047 µF
    Tolerance ±1%
    Voltage Rating - AC 220V
    Voltage Rating - DC 400V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.315" Dia x 0.551" L (8.00mm x 14.00mm)