    Micrel Inc. MIC69151-1.8YML
    Part No.:
    MIC69151-1.8YML
    Manufacturer:
    Micrel Inc.
    Package:
    10-VFDFN Exposed Pad, 10-MLF®
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDMIC69151-1.8YML.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR SGL SUPPLY VIN LOW
    Manufacturer:
    Micrel Inc.
    Series:
    Package/Case:
    10-VFDFN Exposed Pad, 10-MLF®
    Product Status:
    Active
    Voltage - Input (Max):
    5.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    1.8V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.5V @ 1.5A
    Current - Output:
    1.5A
    Current - Quiescent (Iq):
    20 mA
    Current - Supply (Max):
    35 mA
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    10-MLF® (3x3)
    1. How to order MIC69151-1.8YML on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MIC69151-1.8YML price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MIC69151-1.8YML?
    Image MIC69151-1.8YML
    Part Number MIC69151-1.8YML
    Manufacturer Micrel Inc.
    Series -
    Package/Case 10-VFDFN Exposed Pad, 10-MLF®
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Output Configuration Positive
    Output Type Fixed
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 5.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 1.5A
    Current - Output 1.5A
    Current - Quiescent (Iq) 20 mA
    Current - Supply (Max) 35 mA
    PSRR -
    Control Features Enable
    Protection Features Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C