MIC5325-1.5YMT.pdf
| Image |  |
| Part Number | MIC5325-1.8YMT | MIC5325-1.5YMT |
| Manufacturer | Micrel Inc. | Micrel Inc. |
| Series | - | - |
| Package/Case | 6-UDFN Exposed Pad, 6-TMLF® | 6-UDFN Exposed Pad, 6-TMLF® |
| Packaging | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active |
| Output Configuration | Positive | Positive |
| Output Type | Fixed | Fixed |
| Number of Regulators | 1 | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V | 5.5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V | 1.5V |
| Voltage - Output (Max) | - | - |
| Voltage Dropout (Max) | 0.25V @ 400mA | 0.25V @ 400mA |
| Current - Output | 400mA | 400mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 55 µA | 55 µA |
| Current - Supply (Max) | - | - |
| PSRR | 40dB ~ 65dB (1kHz ~ 20kHz) | 40dB ~ 65dB (1kHz ~ 20kHz) |
| Control Features | Enable | Enable |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature | Over Current, Over Temperature |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | -40°C ~ 125°C |