    Micrel Inc. MIC47100-0.8YML
    Part No.:
    MIC47100-0.8YML
    Manufacturer:
    Micrel Inc.
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF®
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDMIC47100-0.8YML.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 1A HI SPEED LO VIN
    Manufacturer:
    Micrel Inc.
    Series:
    Package/Case:
    8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF®
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    3.6V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    0.8V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.25V @ 1A
    Current - Output:
    1A
    Current - Quiescent (Iq):
    500 µA
    Current - Supply (Max):
    500 µA
    PSRR:
    80dB ~ 45dB (1kHz ~ 500kHz)
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    8-MLF® (2x2)
    1. How to order MIC47100-0.8YML on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MIC47100-0.8YML price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MIC47100-0.8YML?
    Image MIC47100-1.0YML MIC47100-0.8YML
    Part Number MIC47100-1.0YML MIC47100-0.8YML
    Manufacturer Micrel Inc. Micrel Inc.
    Series - -
    Package/Case 8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF® 8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF®
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Output Configuration Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1
    Voltage - Input (Max) 3.6V 3.6V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 1V 0.8V
    Voltage - Output (Max) - -
    Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 1A 0.25V @ 1A
    Current - Output 1A 1A
    Current - Quiescent (Iq) 500 µA 500 µA
    Current - Supply (Max) 500 µA 500 µA
    PSRR 80dB ~ 45dB (1kHz ~ 500kHz) 80dB ~ 45dB (1kHz ~ 500kHz)
    Control Features Enable Enable
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)