MAX4837EUT33BD3-T.pdf
| Image |  |
| Part Number | MAX4837EUT33BD3-T |
| Manufacturer | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package/Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Fixed |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage Dropout (Max) | 0.33V @ 500mA |
| Current - Output | 500mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 150 µA |
| Current - Supply (Max) | - |
| PSRR | - |
| Control Features | Enable, Reset, Soft Start |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |