    Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX4833ETT33BD3
    Part No.:
    MAX4833ETT33BD3
    Manufacturer:
    Analog Devices Inc./Maxim Integrated
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    6-WDFN Exposed Pad
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDMAX4833ETT33BD3.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR LDO 100MA
    Shipping
    Inventory:809
    Manufacturer:
    Series:
    Package/Case:
    6-WDFN Exposed Pad
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    5.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.13V @ 100mA
    Current - Output:
    100mA
    Current - Quiescent (Iq):
    150 µA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    Control Features:
    Enable, Reset, Soft Start
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature, Reverse Current, Under Voltage Lockout (UVLO)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    6-TDFN-EP (3x3)
    1. How to order MAX4833ETT33BD3 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MAX4833ETT33BD3 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MAX4833ETT33BD3?
    Image MAX4833ETT33BD3
    Part Number MAX4833ETT33BD3
    Manufacturer Analog Devices Inc./Maxim Integrated
    Series -
    Package/Case 6-WDFN Exposed Pad
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Output Configuration Positive
    Output Type Fixed
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 5.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) 0.13V @ 100mA
    Current - Output 100mA
    Current - Quiescent (Iq) 150 µA
    Current - Supply (Max) -
    PSRR -
    Control Features Enable, Reset, Soft Start
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)