    Panasonic Electronic Components MA3J70200L
    Part No.:
    MA3J70200L
    Manufacturer:
    Panasonic Electronic Components
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    SC-85
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDMA3J70200L.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTT 20V 500MA SMINI3-F1
    Manufacturer:
    Series:
    Package/Case:
    SC-85
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    20 V
    Current - Average Rectified (Io):
    500mA
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    550 mV @ 500 mA
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    5 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    10 µA @ 10 V
    Capacitance @ Vr, F:
    60pF @ 0V, 1MHz
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SMini3-F1
    Operating Temperature - Junction:
    125°C (Max)
    1. How to order MA3J70200L on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MA3J70200L price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MA3J70200L?
    Image MA3J70200L
    Part Number MA3J70200L
    Manufacturer Panasonic Electronic Components
    Series -
    Package/Case SC-85
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 20 V
    Current - Average Rectified (Io) 500mA
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 550 mV @ 500 mA
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 5 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 10 V
    Capacitance @ Vr, F 60pF @ 0V, 1MHz
    Grade -
    Qualification -
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package SMini3-F1
    Operating Temperature - Junction 125°C (Max)