LP38692MP-1.8/NOPB.pdf
| Image |  |
| Series | - | - | - | - | - |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Output Configuration | Positive | Positive | Positive | Positive | Positive |
| Output Type | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed |
| Number of Regulators | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 10V | 10V | 10V | 10V | 10V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V | 5V | 2.5V | 1.8V | 1.8V |
| Voltage - Output (Max) | - | - | - | - | - |
| Voltage Dropout (Max) | 1.6V @ 1A | 0.8V @ 1A | 1.3V @ 1A | 1.6V @ 1A | 1.6V @ 1A |
| Current - Output | 1A | 1A | 1A | 1A | 1A |
| Current - Quiescent (Iq) | 55 µA | 55 µA | 55 µA | 55 µA | - |
| Current - Supply (Max) | 100 µA | 100 µA | 100 µA | 100 µA | 100 µA |
| PSRR | 55dB (120Hz) | 55dB (120Hz) | 55dB (120Hz) | 55dB (120Hz) | 55dB (120Hz) |