    National Semiconductor LP38511TJ-1.8
    Part No.:
    LP38511TJ-1.8
    Manufacturer:
    National Semiconductor
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-263-5 Thin
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDLP38511TJ-1.8.pdf
    Description:
    LP38511 800 MA FAST-TRANSIENT RE
    Shipping
    Inventory:976
    Manufacturer:
    National Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    TO-263-5 Thin
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    5.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    1.8V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.26V @ 800mA
    Current - Output:
    800mA
    Current - Quiescent (Iq):
    3.5 µA
    Current - Supply (Max):
    13 mA
    PSRR:
    73dB ~ 70dB (120Hz ~ 1kHz)
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order LP38511TJ-1.8 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LP38511TJ-1.8 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LP38511TJ-1.8?
    Image LP38511TJ-1.8/NOPB LP38511TJ-1.8
    Part Number LP38511TJ-1.8/NOPB LP38511TJ-1.8
    Manufacturer National Semiconductor National Semiconductor
    Series - -
    Package/Case TO-263-5 Thin TO-263-5 Thin
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Output Configuration Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1
    Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V 1.8V
    Voltage - Output (Max) - -
    Voltage Dropout (Max) 0.26V @ 800mA 0.26V @ 800mA
    Current - Output 800mA 800mA
    Current - Quiescent (Iq) 3.5 µA 3.5 µA
    Current - Supply (Max) 13 mA 13 mA
    PSRR 73dB ~ 70dB (120Hz ~ 1kHz) 73dB ~ 70dB (120Hz ~ 1kHz)
    Control Features Enable Enable
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C