    National Semiconductor LP2986IMM-3.3/NOPB
    Part No.:
    LP2986IMM-3.3/NOPB
    Package:
    8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDLP2986IMM-3.3/NOPB.pdf
    Description:
    LP2986 MICROPOWER, 200 MA ULTRA
    Shipping
    Inventory:600
    Package/Case:
    Voltage - Input (Max):
    16V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.35V @ 200mA
    Current - Output:
    200mA
    Current - Quiescent (Iq):
    120 µA
    Current - Supply (Max):
    3.7 mA
    PSRR:
    65dB (1kHz)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    8-VSSOP
    1. How to order LP2986IMM-3.3/NOPB on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LP2986IMM-3.3/NOPB price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LP2986IMM-3.3/NOPB?
    Image LP2986IMMX-3.3/NOPB LP2986IMMX-5.0 LP2986IMM-3.3/NOPB
    Part Number LP2986IMMX-3.3/NOPB LP2986IMMX-5.0 LP2986IMM-3.3/NOPB
    Manufacturer National Semiconductor National Semiconductor National Semiconductor
    Series - - -
    Package/Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active
    Output Configuration Positive Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1 1
    Voltage - Input (Max) 16V 16V 16V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 5V 3.3V
    Voltage - Output (Max) - - -
    Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 200mA 0.35V @ 200mA 0.35V @ 200mA
    Current - Output 200mA 200mA 200mA
    Current - Quiescent (Iq) 120 µA 150 µA 120 µA
    Current - Supply (Max) 3.7 mA 3.7 mA 3.7 mA
    PSRR 65dB (1kHz) 65dB (1kHz) 65dB (1kHz)
    Control Features Enable Enable Enable
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C